Strona główna
Nowinki
ABC Newtona
Zrób to sam
Hardware
Software
Linki
Download
FAQ
Kontakt
 

Newton <-> PC czyli tam i z powrotem...

(19kB)

W życiu każdego posiadacza Newtona (i nie tylko) przychodzi taki moment, w którym zadaje on sobie pytanie: czemu nie zrobiłem kopii zapasowej? Nie wynika to bynajmniej z jakiś błędów w samym urządzeniu, raczej przyczyną kłopotów jesteśmy my sami i nasza niedoskonałość. A to sami skasujemy sobie istotne nazwiska lub dziecko znajomych się "pobawi" i plan spotkań na bieżący miesiąc odejdzie w elektroniczny niebyt. W przypadku Newtona 120 sprawa backupu jest niemalże banalnie prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w kabelek służący synchronizacji danych oraz odpowiednie oprogramowanie. W moim przypadku problem kabelka sprowadził się do wykonania przejściówki ze złącza 25-pinowego na 9-pinowe (sam kabel kupiłem razem z Newtonem). Zainstalowałem sobie Newton Connection Utilities z płytki otrzymanej od Pawła i zabrałem się do dzieła ;-). Poniżej przedstawię poszczególne etapy połączeń w zależności od tego, co będziemy chcieli osiągnąć.

Konfiguracja NCU

Na początek jedna uwaga: aby połączenie w ogóle doszło do skutku musisz zdeaktywować wszelkie sterowniki urządzeń wpinanych do portu szeregowego! W moim przypadku driver tabletu Wacoma blokował dojście do portu na tyle skutecznie, że musiałem go wyłączyć. Jest to chyba najczęstsza przyczyna niepowodzeń w zestawianiu połączeń przez port szeregowy. Zatem zanim się wściekniesz, że coś Ci nie idzie - sprawdź zainstalowane sterowniki!
Etap pierwszy jest zawsze taki sam - łączymy wyłączony komputer i Newtona ze sobą i uruchamiamy je. W samym programie ustawiamy parametry połączenia w okienku konfiguracyjnym (wywołuje się je wciskając [Ctrl+S]) tzn. port do którego jest podłączony Newton, oraz szybkość transmisji danych.

Tworzenie kopii zapasowej i odzyskiwanie danych

NCU - okno główne programu

Uruchamiamy na PC-cie NCU (czyli Newton Connection Utilities), a na Newtonie wybieramy [Connection], w menu "connect via" zaznaczamy [Serial] i klikamy [Connect].
Jeśli wszystko jest OK, powinniśmy zobaczyć ekran główny programu z opisem połączenia w [Connection status] na samym dole okienka. W tym samym czasie na Newtonie pokaże się okienko programu bardzo podobne do tego na ekranie PCta.
Całym procesem tworzenia kopii zapasowej (i nie tylko) możemy sterować za pomocą Newtona lub komputera stacjonarnego.

Okno backup

Aby wykonać kopię zapasową informacji znajdujących się w Newtonie wybieramy ikonkę [Backup]. Pojawi się okienko, w którym wybieramy jakiego rodzaju informacje chcemy zachować oraz skąd mają one pochodzić - z samego Newtona, czy też dodatkowo z zainstalowanej karty pamięci. Podajemy nazwę pliku, w którym będą przechowywane nasze dane i potem wystarczy poczekać na zakończenie całej operacji. Czas jej trwania jest uzależniony od ilości danych znajdujących się w Newtonie oraz ilości opcji, które wybraliśmy do utworzenia kopii zapasowej.
Postępowanie w przypadku konieczności odzyskania danych jest bardzo podobne. Wybieramy [Restore], plik z danymi oraz rodzaj danych, które chcemy odzyskać i po chwili nasz Newton zawiera wszystkie dane, które chcieliśmy w nim umieścić.

Używanie zdalnej klawiatury

Use keyboard

Ponieważ nie każdy posiadacz Newtona ma do niego klawiaturę, w NCU znajduje się opcja umożliwiająca wprowadzanie tekstu z klawiatury dołączonej do PCta. Opcja ta nosi nazwę [Use keyboard]. Po jej wybraniu mamy możliwość wpisania dowolnego tekstu bezpośrednio do notatnika w Newtonie. Możemy też wkleić tekst wcześniej umieszczony w schowku za pomocą przycisku [Paste from Clipboard].

Synchronizacja danych

Jest to zdecydowanie najczęściej używana przeze mnie opcja programu. Pozwala na uaktualnienie danych zawartych zarówno w Newtonie jak i w komputerze stacjonarnym za pomocą jednego kliknięcia. I nie jest to martwy slogan z reklamy. Ta opcja działa i to doskonale!
Przy pierwszej synchronizacji trzeba poświęcić trochę czasu na jej poprawne skonfigurowanie, ale gdy już to zrobimy przeniesienie i aktualizacja danych w naszym kalendarzu, liście spotkań itp rzeczy nie będą żadnym problemem.

Konfiguracja synchronizacji

Aby skonfigurować synchronizację danych, po uruchomieniu NCU i połączeniu z Newtonem wybieramy z menu [File] opcję [Synchronization settings]. Pojawi się okienko konfiguracyjne. Możemy w nim określić jakie dane będą podlegały synchronizacji. Pod hasłem [Advanced options] ukrywają się m.in. zasady postępowania gdy na Newtonie i komputerze stacjonarnym wystąpią np.: takie same osoby ale z różnymi numerami telefonów. W takim wypadku możemy określić dodanie informacji czyli [Add], nadpisanie w Newtonie informacji z komputera [Computer Wins] lub odwrotnie [Newton Device Wins] oraz zignorowanie rekordu (sytuacja pozostanie bez zmian - w Newtonie jedne dane, w komputerze drugie).

(10kB)

Pozostało nam jeszcze określenie formatu w jakim dane zostaną zapisane na komputerze. Do wyboru mamy:

  • Lotus Organizer 2.1
  • Schedule 7.0/7.0a
  • Schedule 7.0a Named file
  • Sidekick for Windows 2.0

Wybieramy plik docelowy za pomocą przycisku [Browse]. Może to być nowy plik lub, tak jak w moim przypadku, plik otwierany jednocześnie przez Lotus Organizera. Dzięki temu wychodząc rano do pracy podłączam tylko Newtona, klikam [Synchronization] i już plan dnia mam w "ręku". Podobnie po powrocie z pracy - "klik" i już wszystko zaktualizowane :-)


Tekst i zdjęcia: Paweł Dworniak ©2002

     

[Strona główna][Co nowego?][ABC Newtona][Zrób to sam][Sprzęt][Oprogramowanie][Linki][Download][FAQ][Kontakt]


Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600, miliony kolorów (16 bit)
Wszystkie znaki towarowe, loga, znaki firmowe i inne należą do ich właścicieli, a użyte zostały w celach informacyjnych.
Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania skontaktuj się z webmasterem.